Wspomnienie o patronie szkoły….

18 kwietnia 2018 r. zorganizowano w bibliotece szkolnej konkurs historyczny pod nazwą: „CZY ZNASZ SWOJEGO PATRONA?”, na wzór popularnego telewizyjnego quizu „Jeden z dziesięciu”. Konkurs był kierowany do wytypowanych przez nauczyciela historii uczniów klas piątych.

Oprócz sprawdzenia wiedzy, konkurs okazał się okazją do świetnej zabawy. Pomysłodawczynie konkursu: Zofia Pytlak-Piątek (przygotowała pytania i poprowadziła konkurs) oraz członek jury nauczyciel historii Renata MatuszekJaroszewicz, dobrze oceniły stopień przygotowania uczniów. Rozpoczęcie konkursu poprzedziło losowanie miejsc poszczególnych uczestników. „Przepytanie” zawodników odbywało się dwuetapowo – najpierw eliminacje, czyli zadawanie dwóch pytań dla każdego. Etap wzajemnego zadawania pytań okazał się zbyteczny, gdyż pierwsza runda już wytypowała finalistów! Do ścisłego finału przeszła trójka uczestników, która zachowała co najmniej jedną „szansę”. Łącznie zadano 46 pytań. Zwycięzcą zostawała ta osoba, która zachowała ostatnią, wspomnianą szansę. Walczono również o jak największą ilość punktów. I tak do ścisłego finału zakwalifikowały się następujące osoby: Nadia Pawlak kl.5d – 1 miejsce, Kamil Kulczyński kl.5a – 2 miejsce oraz Tymoteusz Siwek kl. 5d, który zajął 3 miejsce. Wszystcy uczestnicy i laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy wraz ze slodkim „Grzeskiem”, a zwyciężczyni album popularnonaukowy poświęcony historii.Nagrody wręczyła pani dyrektor szkoły- Beata Szmit, gratulując wszystkim uczestnikom wiedzy o patronie szkoły. Nad konkursem – jak zwykle czuwał Samorząd Uczniowski: Oliwia Ostrowska i Bartek Dowhan. Nie zapomniano też o pamiątkowych zdjęciach, które dołączono do niniejszej relacji.

Konkurs otworzył kwietniowe obchody poświęcone patronowi szkoły.

Od końca marca w bibliotece trwa wystawa książek poświęconych patronowi. Jednocześnie 18 kwietnia otwarto wystawę dokumentów, na czterech tablicach, dotyczących nie tylko drogi życiowej Kościuszki, ale też „Panoramy Racławickiej” – wybitnego dzieła Styki i Kossaka. Biblioteka służy też filmem o Kościuszce pt „Nadzieje i rozczarowania 1794-1818” oraz nowymi albumami . Zapraszamy do skorzystania…

Sporządziła: Zofia Pytlak-Piątek