NASZA TURECKA PRZYGODA Z ERASMUSEM+

W tę podróż mieliśmy wyruszyć w kwietniu 2020 r. Ostatecznie w wyjątkowej formie spotkaliśmy się ponad rok później…
Kiedy w lutym 2019 roku odwiedzili nas w Gorzowie nasi tureccy partnerzy z projektu Erasmus Plus „Let me bloom, let me shine” umówiliśmy się na rewizytę w Turcji, którą planowaliśmy na kwiecień ubiegłego roku. Niestety trwająca od marca 2020 roku pandemia zmieniła nasze życie i projektowe działania.
Na szczęście, z pomocą nowoczesnej technologii, chwilę temu mogliśmy przeżyć niesamowitą przygodę nie opuszczając murów naszej szkoły.
Od wtorku, 15 czerwca do piątku, 18 czerwca, 15 uczniów z klas 8D, 8C, 7Di, 6Di, 6C, 6Bi oraz trzy nauczycielki, uczestniczyli w wirtualnej mobilności do zaprzyjaźnionych szkół – podstawowej Sabiha Gocken Ilkokulu i gimnazjum Ataturk Ortaokulu w Izmirze.
Przez cztery dni poznawaliśmy piękne zakątki Turcji, nasze partnerskie szkoły, wzięliśmy udział w wielu warsztatach nawiązujących do tematyki projektu. I chociaż w innej niż dotychczas formie to jednak udało nam się przenieść w malownicze miejsca Turcji do Istanbułu, Kapadocji, Izmiru, starożytnego miasta Efez, urokliwej miejscowości Alacati, rezerwatu przyrody Sasali, starożytnej wioski Syrince.
Zwiedziliśmy matematyczną wioskę Ali Nesin i miejsce zamieszkania Matki Boskiej w ostatnich latach jej życia. Tańczyliśmy wspólnie tradycyjny taniec Damat Halai. I choć każdy z naszych włoskich i tureckich partnerów był w swojej klasie, w swojej szkole, ze swoimi uczniami, w tym samym czasie byliśmy razem, widząc się na ekranach naszych komputerów i na tablicy interaktywnej.
W tym samym czasie uczestniczyliśmy w quizach o Turcji, roślinkach i ogrodnictwie, razem wykonywaliśmy cudeńka z natury i prawdziwe dzieła sztuki z płatków, kwiatków i części roślin. Dbając o dobrostan naszej planety przygotowaliśmy bomby kwiatowe z nasionkami roślin miododajnych, które przyciągają pszczoły. Zarówno uczniom jak i nauczycielom warsztaty sprawiły wielką frajdę. Przeżyjcie raz jeszcze z nami tę malowniczą przygodę.

Kliknijcie w poniższy link by obejrzeć nasze działania.