Bezpieczna droga „Świetlików” do i ze szkoły

W dniu 17.09.2019 w świetlicy SP10 z OI w Gorzowie Wlkp. gościliśmy Panią policjantkę tj. . st. sierż. Magdalenę Kleist z Wydziału Prewencji KMP w Gorzowie Wlkp. , która przekazała „świetlikom” oraz uczniom klas 1a i 1b wiele cennych rad
o bezpieczeństwie. Dzieci dowiedziały się, jak należy się zachowywać w przypadku kontaktu z obcymi osobami, co robić gdy spotkają na swojej drodze groźnego psa,
a przede wszystkim jak należy bezpiecznie korzystać z dróg. Przy wykorzystaniu specjalnego miasteczka ruchu drogowego, Pani policjantka odgrywała z dziećmi scenki, w których omawiano różne sytuacje na drodze. Pani Policjantka była bardzo pozytywnie zaskoczona poziomem wiedzy dzieci o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Każdy z uczniów był w stanie podać nazwę znaków, pokazywanych przez stróża prawa, a także omówić jego znaczenie.

Kamila Trzosek-Bojarska

Podsumowanie pierwszego semestru zajęć w świetlicy

Pierwszy semestr za nami, pora więc dokonać podsumowań. W naszej świetlicy przez te pół roku bardzo wiele się działo. Wrzesień upłynął nam na wzajemnym poznawaniu się, wspólnym tworzeniu świetlicowych zasad, porządkowaniu gier i zabawek. Mieliśmy również okazję w ciekawej formie uwiecznić nasze wspomnienia z wakacji. W dalszej kolejności poruszaliśmy temat bezpieczeństwa. Wspólnie zastanawialiśmy się co zrobić, aby być bezpiecznym w domu, szkole i na ulicy. Koniec września upłynął nam na podróży po królestwie jesieni. Obserwowaliśmy oraz środowisko oraz uwiecznialiśmy zmiany zachodzące w przyrodzie. Poznaliśmy również hasło ekologia i zasady segregowania odpadów. Obchodziliśmy również Światowy Dzień Drzewa i Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej.

W październiku pochyliliśmy się nad rolą czworonożnych przyjaciół w naszym życiu.
W czasie Światowego Dnia Zwierząt poszerzaliśmy swoją wiedzę o potrzebach zwierząt oraz wskazywaliśmy cechy odpowiedzialnego opiekuna. Mieliśmy również okazję poznać zadania pracowników szkoły i wykonać laurki la naszych wychowawców z okazji
Dnia Nauczyciela, nauczyliśmy się także konstruować życzenia. Miesiąc zakończyliśmy prezentowaniem naszych pasji i zainteresowań, a także rozważaniami na temat zdrowego stylu życia. Październik był dla nas wyjątkowy w związku z udziałem w konkursie czytelniczym „Przygody Gangu Słodziaków”. Obchodząc Dzień Głośnego Czytania zastanawialiśmy się nad rolą książek w naszym życiu. Nasza świetlica została wyróżniona za podjęte w tym zakresie działania, a autorzy wyróżnionych prac plastycznych otrzymali drobne upominki.

Listopad rozpoczął się działaniami patriotycznymi, braliśmy udział w „Tygodniu dla Niepodległej”, w czasie którego dekorowaliśmy świetlicę, poznawaliśmy historię naszego kraju, poszerzaliśmy wiedzę na temat polskich symboli narodowych. W ramach zajęć z edukacji globalnej wskazywaliśmy podobieństwa i różnice między ludźmi i zastanawialiśmy się nad pojęciem „tolerancja” obchodząc Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Poznawaliśmy także pojęcie „savoir – vivre” i uczyliśmy się zasad dobrego zachowania się w różnych sytuacjach. Obchodziliśmy również Dzień Życzliwości. Koniec listopada upłynął nam na przypomnieniu andrzejkowych tradycji i zabaw.

Grudzień upłynął nam w tematyce zimowej i świątecznej. Zastanawialiśmy się nad historią świętego Mikołaja, poznawaliśmy ideę wolontariatu obchodząc Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, wykonywaliśmy zadania przygotowujące nas do Świąt Bożego Narodzenia. Poznawaliśmy również bożonarodzeniowe tradycje i zwyczaje, tworzyliśmy świąteczne ozdoby, a miesiąc zakończyliśmy wspólnym  przedświątecznym pieczeniem i ozdabianiem pierników.

Po Nowym Roku w oczekiwaniu na ferie zimowe pochylimy się nad zasadami bezpieczeństwa w zimie i w czasie zabaw na podwórku. Wskazywaliśmy różne sposoby spędzania wolnego czasu, które są dla nas atrakcyjne i bezpieczne. Jako że śniegu za oknem nie było, próbowaliśmy różnymi sposobami wprowadzić się w zimową atmosferę. Mamy nadzieję że jeszcze uda nam się doświadczyć i że będziemy mieli okazję polepić bałwany i pojeździć na sankach. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania i wyzwania czekające na nas w drugim semestrze!

Angelika Kornaś

REGULAMIN ŚWIETLICY 2019-2020