Wycieczka patriotyczna do Poznania

Dnia 18 października 2018 r. wyróżnieni uczniowie z klas piątych, szóstych, siódmych i ósmych wybrali  się na wyjątkową wycieczką do stolicy Wielkopolski. W ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości poznawali historię Polski i postawy patriotyczne Polaków związane głównie z walkami niepodległościowymi.
W tym celu udaliśmy się na teren dawnego Fortu Winiary, gdzie obecnie znajduje się 100 hektarowy park oraz Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii. W pierwszym z nich, które mieści się w schronie dawnego Laboratorium Wojennego, gdzie wytwarzano proch i elaborowano pociski, a później służyło za magazyn amunicji, oglądaliśmy przede wszystkim różne typy uzbrojenia, umundurowania, ale również wiele pamiątek np. dokumentów czy listów.
W drugim uwagę skupiliśmy na ekspozycji pt. „Wierni przysiędze”, przedstawiającej szlak bojowy Armii „Poznań”, którego zwieńczeniem była bitwa nad Bzurą.Na stokach poznańskiej cytadeli odwiedziliśmy cmentarz powstańców wielkopolskich i żołnierzy poległych w latach 1918-1920. Znajdują się tam mogiły powstańców wielkopolskich oraz żołnierzy, którzy zginęli w wojnie polsko-bolszewickiej.
Następnie udaliśmy się do centrum, gdzie odbyliśmy pasjonujący spacer z przewodnikiem miejskim po Starym Mieście śladami Powstania Wielkopolskiego.
Ostatnim punktem wycieczki, nie licząc oczywiście zakupu pamiątek, była wizyta w Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Znajdująca się tam wystawa ukazuje wielkopolską drogę do niepodległości, a poświęcona jest różnym zagadnieniom i wydarzeniom z historii Polski i Wielkopolski z okresu lat 1793 – 1939. Prześledziliśmy zatem ponad stuletnią drogę Wielkopolan do niepodległości wiodącą poprzez udział w polskich powstaniach narodowych, „pracę organiczną”,  doświadczenia wojenne I wojny światowej, aż po zwycięskie Powstanie Wielkopolskie i wkład Wielkopolan w budowę odradzającego się państwa polskiego. Mieliśmy również okazję oglądać film przedstawiający m.in. rekonstrukcję rozpoczęcia Powstania Wielkopolskiego.
W czasie wycieczki uczniowie zdobyli nowe doświadczenie i ogromną porcję wiedzy historycznej, którą niektórzy mieli okazję się wykazać już następnego dnia w czasie lekcji.

Agnieszka Żelazna

PROGRAM WYCIECZKI DO POZNANIA 18.10.2018 R.

Zbiórka o godz. 7.15, wyjazd w kierunku Poznania o godz. 7:30, przyjazd do stolicy Wielkopolski na Cytadelę Poznańską (podział grupy autokarowej na dwa mniejsze zespoły, wymienne zwiedzanie): o godz. 10:30 zwiedzanie Muzeum Armii Poznań, a następnie o godz. 11:15 Muzeum Uzbrojenia, ok. godz. 13:00 przejazd do centrum na Stare Miasto, spacer z przewodnikiem miejskim po Starym Mieście śladami Powstania Wielkopolskiego, o godz. 14:30 zwiedzanie Muzeum Powstania Wielkopolskiego, godz. 16:30 obiad, wyjazd z Poznania ok. godz. 17:30, powrót do Gorzowa ok. godz. 20:00.

Kierownik wycieczki: Agnieszka Żelazna

Opiekunowie wycieczki: Renata Matuszek-Jaroszewicz, Marzena Radzińska, Beata Siwek.