LEPORELLO W 1B

Leporello to słowo brzmi melodyjnie i wdzięcznie. A cóż to takiego?
Słownik Języka Polskiego podaje taką definicję: leporello – książeczka składająca się jak harmonijka, spotykana jako ilustrowane wydawnictwo dziecięce, druk reklamowy lub katalog. Można szybko wykonać taką książkę, w bardzo poręcznym formacie i wypełnić treściami, które np. dotyczą omawianej lektury. Taka harmonijkowa budowa od razu kojarzy nam się z następstwem zdarzeń, więc przyda się na lekcję jako powtórka, źródło utrwalenia wiadomości. Otwieranie poszczególnych stron i zarazem zamykanie innych to jak odkrywanie tajemnic.
Nasze leporello powstały podczas omawiania lektury: „Kapelusz Pani Wrony”. Uczniowie z ogromną radością spróbowali swoich sił jako autorzy i ilustratorzy własnych książeczek, jednocześnie rozwijając umiejętności kluczowe.

Elżbieta Zapotocka