MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki czyli dzień, w którym uświadamiamy sobie, że każdy z nas posiada jakiś talent. Dzień, w którym mała Vashti uczy nas, że należy wierzyć we własne siły i nie poddawać się zbyt szybko.

Na świecie Międzynarodowy Dzień Kropki rozpoczął się od książki Petera Reynoldsa „The Dot”, która opowiada historię Vashti, dziewczynki przekonanej, że nie potrafi rysować. Dzięki inspiracji i zachęty ze strony nauczycielki Vashti odkrywa w sobie moc kreatywności. Książka odniosła niebywały sukces i została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, a nawet wydana alfabetem Braille’a! Stała się inspiracją do zorganizowania Międzynarodowego Dnia Kropki (International Dot Day). W Polsce długo książka Reynoldsa była nieobecna. To nie przeszkodziło twórczym nauczycielom odkryć potęgi tej prostej historii i zacząć obchodzić w swoich klasach Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować.

W tym roku Międzynarodowy Dzień Kropki obchodziliśmy w naszej szkole po raz drugi 16 września, a jak się bawiliśmy?

Elżbieta Zapotocka

Zdjęcia: Elżbieta Zapotocka