Sprawozdanie z miejskiej akcji bicia rekordu czytania książek na przerwie

w Szkole Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi
im. Tadeusza Kościuszki w Gorzowie Wlkp.

W Szkole Podstawowej nr 10 to nie była jedyna akcja czytelnicza, w której uczestniczyliśmy w tym roku szkolnym. Przez cały czas realizujemy projekt czytelniczy pod nazwą „Zasmakuj w książkach”, według scenariusza Literackiego Centrum Kreatywności. Naszą majową inspiracją jest również udział w zbiórce książek w ramach „Zaczytani. Org. ”, tym razem dla małych pacjentów szpitala w Barlinku.

Jednak z przyjemnością po raz trzeci włączyliśmy się do realizacji pomysłu Biblioteki Pedagogicznej WOM w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. „Przerwę na czytanie” rozpoczęliśmy od spotkania opiekuna z Samorządem Uczniowskim, który jednogłośnie zaakceptował niniejszy projekt do realizacji. I tak powstał dokładny harmonogram przeprowadzenia tej akcji.

Tym razem napotkaliśmy na małą przeszkodę , obecny tydzień w naszej szkole, to czas wcieczek szkolnych! Jednak podjęliśmy trud zorganizowania akcji.

11 maja od godz.10.00 do godz.10.15. obecni w szkole uczniowie rozpoczęli akcję czytelniczą pod opieką swoich nauczycieli. Łącznie 15 klas, rozpoczęło czytanie wybranej książki. Wśród książek znalazły się głównie tytuły z serii „Cała Polska czyta dzieciom”, ale też Biblia oraz baśnie przyniesione przez najmłodszych… .

Pomysłem samorządu uczniowskiego było… „przytachanie” w tym dniu … poduszek, by czytało się przyjemniej! Dlatego też część uczestników zdecydowała się na czytanie w … plenerze, tym bardziej, że pogoda ku temu sprzyjała!Czytano więc w klasach, na dywanie, na schodach, na bieżni sportowej i czytano na boisku szkolnym i oczywiście w bibliotece. Jednym słowem – CZYTANO! WSZĘDZIE!

Łącznie w akcji bicia rekordu czytania na przerwie wzięło udział 190 uczniów i 12 nauczycieli. O wykonanie zdjęć poproszono członków samorządu, którzy też sprawnie kierowali cała akcją.